The 2-Minute Rule for Badanie oct oka

W badaniu uzyskuje się trójwymiarowe obrazy z przedniej i tylnej części oka w formie przekrojów, które analizuje się pod kątem rozwoju choroby, wraz z analizą komórek zwojowych i pomiarem kąta przesączania.

Age-similar Macular Degeneration, czyli zwyrodnienie plamki żółtej) czy retinopatii cukrzycowej jest bardzo ważne. Badaniu mogą się poddawać również kobiety w ciąży – nie powoduje ono żadnych efektów ubocznych. Nie ma zasadniczych przeciwwskazań do jego wykonania. Nie ma również potrzeby kwalifikacji przez lekarza rodzinnego.

Wskazaniem do angio-OCT jest też III trymestr ciąży (dotyczy kobiet z dużymi wadami wzroku). Badanie może być też wykonane profilaktycznie u seniorów, u których występuje wysokie ryzyko rozwoju jaskry.

Tomograf OCT wykorzystuje w tym celu wiązkę optyczną, następnie analizowany jest współczynnik odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki. Pozwala to na wczesne wykrycie wszelkich patologicznych zmian i na monitoring postępów leczenia.

Dziura w plamce: Dziura w plamce pojawia się, gdy siatkówka rozdziela się, tworząc dziurę w plamce. Może to wpłynąć na wzrok, ale można ją naprawić chirurgicznie.

OCT (Optyczna Koherentna Tomografia) to bardzo nowoczesna, nieinwazyjna i bezkontaktowa technika obrazowania przekrojów tkanek oka takich jak na przykład: siatkówka, tarcza nerwu wzrokowego czy rogówka. Badanie to jest wykorzystywane we click here wczesnej diagnostyce schorzeń takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki (AMD), zmiany cukrzycowe w siatkówce oka, otwór w plamce, obrzęk plamki czy nowotwory oka.

Specjalista, zlecając wykonanie badania, powinien skierować pacjenta do placówki, w które istnieje możliwość przeprowadzenia go w ramach refundacji. 

Skomplikowana analiza fal: Badanie OCT porównuje falę świetlną wysłaną do tkanek z falą świetlną odbitą. Analiza tych fal pozwala na tworzenie precyzyjnych obrazów struktur tkanek na różnych głębokościach.

W badaniu OCT wykorzystuje się spójną (koherentną) wiązkę światła (podobnie jak w badaniu ultrasonograficznym) i umożliwia przyjrzenie się kolejnym warstwom oka w sposób bezinwazyjny i bezkontaktowy. Metoda ta opiera się na wykorzystaniu światła rozproszonego na poszczególnych warstwach tkanki. Tomograf przypomina duży aparat fotograficzny.

Badanie OCT (Optical Coherence Tomography) to metoda diagnostyczna umożliwiająca szczegółowe badanie tkanek oka. Technologia ta stosowana jest w okulistyce od ponad twenty lat i znacząco poprawiła możliwości diagnostyczne i lecznicze w chorobach oczu.

Dużą zaletą jest wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki czemu może być ono wykonywane także u kobiet w ciąży. Służy wykryciu m.in. zmian jaskrowych, czy zwyrodnienia plamki żółtej.

OCT – czyli optyczna koherentna tomografia dna oka – to nieinwazyjne, nowoczesne badanie, które umożliwia skuteczną diagnostykę różnych chorób oka.

Metoda ta wykorzystuje koherentną wiązkę światła, która sprawia, że rozdzielczość uzyskiwanego obrazu jest bardzo wysoka.

Badanie OCT powinno być wykonywane regularnie u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą (jako component działań chroniących przed utratą wzroku). O tomografii dna oka powinni pamiętać także Pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, wysoką krótkowzrocznością i innymi wadami refrakcji.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “The 2-Minute Rule for Badanie oct oka”

Leave a Reply

Gravatar